Harabin podal ďalšiu ústavnú sťažnosť: Budú prezidentské voľby opakovať?

Neúspečný kandidát na prezidenta Štefan Harabin urobil presne to, čo sľuboval od samotného začiatku. Na priebeh prezidentských volieb podal ústavnú sťažnosť aj po druhom kole, čo by teoreticky mohlo mať za následok vyhlásenia volieb za neplatné!

 

Harabin pritom vychádza z rovnakých dôvodov, ako tomu bolo už pri prvom kole – jeho vystúpenie si môžete pozrieť tu! Marcové voľby Harabin označuje za nezákonné, neústavné, navrhuje ich vyhlásiť za neplatné a následne celé zopakovať.

Ďalej Harabin uviedol, že víťazka volieb Zuzana Čaputová pri financovaní svojej volebnej kampane obišla zákon, a to i v dôsledku kumulácie priamej podpory kandidáta Roberta Mistríka, ktorý pred voľbami odstúpil a tretích strán.

O ústavnej sťažnosti by mal teraz rozhodovať Ústavný súd, ktorý má na začatie konania o ústavnosti a zákonnosti volieb prezidenta 90 dní od doručenia návrhu.

Tu však nastáva veľký problém, nakoľko z obviklého počtu trinástich sudcov máme  v súčasnosti len štyroch (deviatim sudcom sa v polovici februára skončilo funkčné obdobie a noví zatiaľ neboli vymenovaní).

Na to, aby mohol byť Ústavný súd spôsobilý konať v pléne a uznášať sa je však nutná prítomnosť minimálne nadpolovičnej väčšiny všetkých sudcov a teda najmenej sedem.

neplatne volby

Vzhľadom na to, že ide o veci týkajúce sa ústavnosti a zákonnosti volieb prezidenta Slovenskej republiky, chcem verejnosť uistiť, že sudcovia Ústavného súdu sa nimi budú zaoberať bezodkladne – hneď ako bude Ústavný súd doplnený a plénum uznášaniaschopné, budú im venovať náležitú pozornosť a budú k nim pristupovať s odbornou starostlivosťou ako ku všetkým veciam. Ústavný súd spraví všetko, aby svoju úlohu splnil – uviedla na margo celej situácie sudkyňa Jana Baricová.

Zdroj/Foto: reprofoto – youtube, cas.sk, facebook