Facka ekológom: Igelitky sú vraj ekologickejšie, ako bavlnené či papierové tašky!

Štúdia dánskeho ministerstva životného prostredia, ktorá sa zaoberá enviromentálnym dopadom plastov na naše životné prostredie priniesla šokujúce výsledky, ktoré sú poriadnou fackou do tváre ekologicky zmýšľajúcich ľudí. Podľa výsledkov tejto štúdie sú totižto z globálneho hľadiska plastové tašky omnoho ekologickejšie, ako papierové či bavlnené!

 

Ako je to možné? V štúdií sa zamerali na celý životný cyklus jednotlivých tašiek od ich výroby, cez dobu používania, až po uplynutie životnosti. Výsledky prekvapili aj samotných vedcov. Ukázalo sa, že tašky z ľahkého plastu po sebe zanechajú menšiu envirostopu, ako tie bavlnené či dokonca papierové.

Azda najväčšou záťažou pre životné prostredie sú paradoxne tašky bavlnené. Tašky z bavlny sú síce v prírode ľahko rozložiteľné, no ich výroba je spojená s obrovskou enviromentálnou záťažou.

Bavlna si vyžaduje veľké množstvo vody, hnojív a v neposlednom rade je omnoho ťažšia, ako ľahký plast s čím sú spojené väčšie nároky na dopravu. V praxi to znamená, že aby sa stala bavlnená taška skutočne ekologickejšou variantou, museli by sme ju použiť aspoň 7 000-krát!

Papierové tašky sú taktiež vo volnej prírode ľahko rozložiteľné, no na druhej strane je na ich výrobu potrebné veľké množstvo dreva či recyklovaného papieru. Aby teda dokázala taška z papieru zmenšiť enviromentálnu stopu, museli by ste ju použiť niekoľko desiatokkrát, čo však kôli jej nízkej životnosti v praxi nie je možné.

Sčítané a podškrtnuté: Hoci sa igelitky v prírode rozkladajú pomalšie, ich výroba je lacná a pre naše životné prostredie menej zaťažujúca. Zdá sa tak, že z globálneho merítka pomôžeme matke zemi omnoho viac používaním práve tašiek z ľahkého plastu…

Zdroj/Foto: tvnoviny.sk, youtube