Facebook zmazal americkú Deklaráciu nezávislosti: Algoritmus ju vyhodnotil, ako nenávistný obsah!

Americká Deklárácia nezávislosti bola podpísaná  4. júla roku 1776 počas americkej vojny o nezávislosť (1775-1781) na druhom kontinentálnom kongrese v meste Philadelphia. Jej autormi sú Thomas Jefferson, John Adams a Benjamin Franklin, pričom sa jedná o jeden z najdôležitejších ústavných dokumentov Spojených štátov amerických.

 

V Deklarácií nezávislosti 13 pôvodných kolónií deklaruje svoju nezávislosť od Veľkej Británie a jej obsahom je vyjadrenie nutnosti viesť oslobodzovací boj až do víťazného konca, zakotvenie princípu suverenity národa s právom zvrhnúť vládu, ktorá koná proti vôli ľudu či vytvorenie domobraného vojska.

Hoci väčšina Američonov považuje deň nezávislosti za ten absolútne najvlasteneckejší sviatok a každoročne ho oslavujú v uliciach svojich veľkomiest, algoritmus facebooku kľúčových historický dokument vyhodnotil, ako nenávistný a jeho obsah bez milosti odstránil.

Nekompromisný algoritmus facebooku:

Celý incident má na svedomí lokálny americký denník The Vindicator, ktorý sa rozhodol svojich čitateľov podrobne zoznámiť s jedným z najdôležitejších historických dokumentov Spojených štátov. Deklaráciu nezávislosti rozdelil na 12 častí, pričom úryvky z nej mal v pláne publikoval na svojich stránkach každé ráno od 24 júna do 4 júla 2018.

Prvých deväť častí sa mu podarilo zverejniť bez akýchkoľvek ťažkostí, no desiaty článok facebook bez milosti zablokoval, pričom vydavateľovi oznámil, že porušuje zásady komunity zverejňovaním nenávistných prejavov na stránkach facebooku.

Thomas Jefferson či Benjamin Franklin teda očividne svojimi myšlienkami facebook rozhnevali a zdá sa, že v dnešnom svete ich spôsob vlasteneckého vyjadrovania nemá miesto…

facebook deklaracia nezavislosti

Facebook sa ospravedlnil:

Spoločnosť facebook po upozornení na fakt, že jej algoritmi zablokovali jeden z kľúčových historických dokumentov v dejinách USA okamžite zareagovala a ospravedlnila sa.

Zablokovaný príspevok opäť zverejnili a tlačová hovorkyňa Sarah Pollack sa obrovské faux pas snažila vysvetliť tým, že algoritmy spracuvávajú milióny zpráv a preto je pochopiteľné, že občas môžu urobiť chybu.

americka deklaracia nezavislosti facebook

Nepríjemný omyl však nastolil otázku, do akej miery je cenzurovanie národnostných prejavov demokratické a kam až je moderná liberálna spoločnosť ochotná zájsť v snahe umlčať ľudí s odlišnými názormi.

Smutným zvykom dnešnej doby sa totiž stalo nálepkovanie všetkých konzervatívne zmýšľajúcich ľudí pojmami, ako fašista, násilník či nenávistný xenofób…

Zdroj/Foto: Washington Post, cnn.com, wikipedia, facebook, depositphotos.com