Čo v skutočnosti znamená zdvihnutý prostredník? 5 zaujímavosti o ktorých ste netušili!

Čo v skutočnosti znamená zdvihnutý prostredník? Ako vzniklo štrnganie s pohármi, prečo angličania jazdia po ľavej strane a odkiaľ sa dočerta vzala skratka OK? V dnešnom článku sme si pre vás pripravili hneď päť zaujímavostí o ktorých ste možno ani len netušili!

 

Mimochodom, ak radi pátrate po zaujímavostiach a relevatných informáciach dávame vám do pozornosti aj články o tom, ako to v skutočnosti bolo s pristátim na mesiaci, odkiaľ sa berú oriešky či zaujímavú štúdiu o tom, čo vlastne zničilo Sadomu a Gomoru. Dosť bolo rečí a poďme na to.

Zaujímavosti zo sveta

Zaujímavosti zo sveta

Prečo angličania jazdia v ľavo:

Všetci vieme, že angličania jazdia na opačnej strane vozovky, no premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je tomu tak? Pravdou je, že ľavosmernú premávku sme relatívne donedávna používali aj my na Slovensku a po pravej strane jazdíme až od roku 1939.

Jazda po ľavej strane cesty pochádza z čias, kedy sa po našich cestách preháňali rytieri, ktorí sekali mečom spravidla pravou rukou, čo znamená, že prípadný terč sa okamžite ocitol v trajektórií ich jazdy.

Salutovanie:

Podobne, ako pri ľavostranej premávke, aj typický vojenský pozdrav pochádza z rytierskych čias. Salutovanie je inšpirované, starým, rytierskym pozdravom pri ktorom si rytrier pravou rukou nadvihol priezor prilbice. Typické pozdravné gesto sa rokmi  pretransformovalo až do podoby, v akej ho poznáme dnes.

Ako vzniklo salutovanie?

Ako vzniklo salutovanie?

Čo v skutočnosti znamená zdvihnutý prostredník:

Ešte skôr, ako vám to prezradíme, dovoľte krátky príbeh: Legendárne, “vulgárne” gestov v skutočnosti pochádza z roku Pána 1415. Bol to upršaný deň a medzi Angličanmi a Francúzmi práve vrcholila storočná vojna a proti hŕstke sotva šiestich tisícov unavených a vyhladovelých mužov anglickej koruny stála masívna presila o počte tridsiatich tisícov výborne vyzbrojených Francúzov a to vrátane členov obávanej, ťažkej jazdy.

Paradoxne, práve nasadenie jazdy sa ukázalo, ako fatálny omyl, ktorý doslova pohol dejinami. Kone sa pod ťarchou ťažko-odetých mužov zabárali do blata, a tak sa stali ľahkým terčom pre anglických lukostrelcov. Bitka sa premenila na masaker a Francúzi utrpeli ťažkú porážku.

Čo znamená vtrýčený prostredník?

Čo znamená vtrýčený prostredník?

Udalosti tohoto dňa však na francúzskej strane neostali bez odozvy, ich vojaci sa totiž rozhodli každému, zajatému angličanovi odseknúť prostredný prst, ktorý je potrebný pri naťahovaní tetivy luku. Nuž a tu sa dostávame k rozuzleniu celého príbehu:

Od týchto čias totiž začali Angličania posmešne otŕčať Francúzom prostredníky ako akt vzdoru a ukážku, že sú schopní boja. Toto posmešné gesto sa rokmi pretransformovalo do vulgarizmu a pozná ho takmer celý svet.

Čo znamená skratka OK:

Skratka OK je údajne najznámejším slovom na svete (hneď za ním je slovo Coca-cola) a o jej vzniku sa traduje hneď niekoľko legiend. Niektorí sú presvedčení, že skratka by mohla byť fonetická zápisom slovného spojenia “all correct” iní zasa, že OK pochádza z géckeho “Ola Kala – všetko v poriadku”.

Ako vznikla skratka OK?

Ako vznikla skratka OK?

V skutočnosti sa však o rozšírenie skratky do celého sveta pričinila najmä anglická armáda, ktorá ju používala na označovanie najúspešnejších, vojenských operácií. V slangu vojakov OK znamenalo “Zero Kill – nula mŕtvych”

Zdroj/Foto: wikipedia, wikimedia commons, cipryl, depositphotos.com