Čo sa musí stať, aby sme postúpili do štvrťfinále? Kalkulácie hovoria jasne!

Aj napriek nášmu dnešnému vysokému víťazstvu nad krajinou galského kohúta sú naše vyhliadky na štvrťfinále stále relatívne a postup už nemáme vo vlastných rukách. Čo sa teda musí stať, aby sa Slovenský chlapcom podarilo postúpiť?

 

Aby zverenci trénera Craiga Ramsayho mohli pomýšľať na štvrtifnále potrebujú hneď dve veci. Tou prvou je naše víťazstvo v riadnom hracom čase v nadchádzajúcich zápasoch proti Británií a Dánsku a tou druhou, výrazné zakopnutie jedného z lídrov tohotoročných Majstrovstiev sveta.

Na postup do štvrťfinále teda potrebujeme prehry (opäť v riadnom hracom čase) Fínska, Kanady či USA, pričom má však každá z týchto krajín pred sebou zápasy s papierovo výrazne slabšími súpermi.

Azda najväčšiu nádej na postup nám dávajú Spojené štáty americké, nakoľko v prvom zápase sme práve nad nimi zvíťazili 4:1, čo  znamená, že pri rovnosti bodov by sme prednosť mali my…  Museli by však prehrať aspoň dva zápasy, resp. nesmú získať viac, ako štyri body.

Druhou možnosťou je, že by Fínsko alebo Kanada prehrali hneď tri najbližšie zápasy, čo je však také scifi, že sa ním ani neoplatí podrobnejšie zaoberať a tou treťou je tzv. minitabuľka troch tímov. V tejto čiste teoreticky modelovej situácii budeme rátať s tým, že Slovensko a Nemecko budú mať rovnako po 12 bodov v tabuľke. Taktiež 12 bodov by musel mať aj niekto z trojice USA, Kanada, Fínsko, čo by znamenalo, že rovnaký počet bodov v tabuľke by mali tri tímy. Pýtate sa prečo?

postup do stvrtfinale

Podľa pravidiel IIHF rozhodujú o postupne tieto kritériá:

  • minitabuľka (na základe vzájomných zápasov troch alebo viac tímov)
  • pozitívne skóre
  • počet gólov vo vzájomných zápasoch
  • výsledok zápasu s najbližším vyššie postaveným tímom v tabuľke
  • postavenie vo svetovom rebríčku pred šampionátom

Za týchto zvláštnych okolností by sa teda čiste teoreticky mohlo stať, že by sme v tabuľke predstihli Nemecko a do štvrťfinále skutočne postúpili. Spočítané a zoškrtnuté, nádej ešte stále žije, aj keď pravdepodobnosť, že sa situácia vyvinie práve takto je pomerne nízka – rozpis nadchádzajúcich zápasov nájdete tu.

Zdroj/Foto: tvnoviny.sk, sport.sk, depositphotos.com