Čo sa ukrýva na odvrátenej strane Mesiaca? Čína zverejnila fotografie z prvého pristátia!

Mesiac sa otáča okolo Zeme synchrónne s rotáciou okolo vlastnej osi a presne to je dôvod pre ktorý zo Zeme nikdy nemôžeme pozorovať jeho druhú polovicu tzv. odvrátenú stranu. Čo sa teda ukrýva na záhadnej a legendami opradenej, odvrátenej strane mesiaca?

 

Ešte v rokoch 1966 a 1967 skúmala mesačný povrch družica Lunar Orbiter, ktorej úlohou bolo určiť najlepšie miesto pre pristátie lunárneho modulu Apollo 11 (fotografie z misie Apollo 11 nájdete tu).

Lunar Orbiter na Zem zaslal množstvo zaujímavých fotografií spolu s vôbec prvými snímkami odvrátenej strany Mesiaca, no až do minulého štvrtka tu nepristálo žiadne človekom vytvorené zariadenie.

Historické prvenstvo pre svoju krajinu získala čínska sonda Čchang-e 4, ktorá sa stala prvým umelo vytvoreným objektom, ktorý pristál na odvrátenej strane mesiaca. Oficiálny výskum sa teda môže začať a hoci je to úloha neľahká, Čína plánuje zájsť oveľa ďalej.

Do troch rokov by vo svojom vesmírnom programe Číňania chceli na mesiaci – podobne, ako Rusi – vybudovať základňu, na ktorej by mohla prebývať ľudská posádka.Mimochodom, ak vás zaujíma aký odkaz sme poslali mimozemšťanom do vesmíru roku 1977 prostredníctvom sondy Voyager, kliknite si sem. 

Vráťme sa však k sonde Čchang-e 4. Svoje meno si prepožičala od čínskej bohyne mesiaca a na mesačnom povrchu by mala vykonať hneď 10 zaujímavých experimentov.

Okrem iného bude skúmať mesačné minerály, radiáciu a dokonca sa pokúsi na mesačnom povrchu zasadiť zemiaky! Sonda Čchang-e 4 je už druhou čínskou sondou, ktorej sa podarilo úspešne na Mesiaci pristáť.

Po prvýkrát na viditeľnej strane Mesiaca pristála čínska sonda roku 2013 – čo bolo vôbec prvé pristátie na mesiaci od roku 1976. Dosť bolo rečí, poďte sa spoločne s nami pozrieť,  ako to vyzerá na odvrátenej strane mesiaca.

Čínska sonda Čchang-e 4 – odvrátená strana Mesiaca:

Snímky NASA – odvrátená strana Mesiaca:

Zdroj/Foto: Twitter, NASA, youtube, wikipedia, pixabay