Chorvátsko: V blízkosti ďalšieho obľúbeného letoviska sa objavil žralok!

Začiatkom týždňa milovníkov Chorvátska prekvapil nemecký turista, ktorý na internete zverejnil zábery žraloka plávajúceho v blískosti pobrežia chorvátskeho mesta Makarská. Hoci žralok tak blízko pobrežia prekvapil, v skutočnosti sa nejednalo o žiadnu zvláštnost. Žraloky, ako také sa totiž na Jadrane vyskytujú bežne.

 

Len dva dni na to, však sovenských dovolenkárov upozornil portál tvnoviny.sk na výskyt ďalšieho žraloka v blízkosti Šibeníku, ktorý je obľúbeneou destináciou našich turistov. Najnovšie sa podarilo žraloka druhu Mako nakrútiť, ako krúži okolo lode plnej turistov pri ostrove Korčula.

Video zachytáva nedospelého jedinca, ktorý sa nejaví byť agresívnym, pričom sa s veľkou pravdepodobnosťou jedná o toho istého žraloka, ktorý bol začiatkom týždňa pozorovaný v blízkosti Makarskej.

Chorváti zároveň upozorňujú, že nie je dôvod na žiadnu panniku. Podľa oceánografa Pera Ugarkovića zo Splitu, žraloky v Stredozemnom mori (na rozdiel od tých tropických) nikdy na ľudí bezdôvodne neútočia.

Podľa dostupných informácií usmrtili žraloky na Jadrane od roku 1868 iba deväť ľudí, pričom posledný hlásený útok sa odohral pred viac, ako desiatimi rokmi. Podrobnejšie informácie o útoko žralokov na Jadrane nájdete v našom staršom článku – článok nájdete tu.

Chorvátsko – žralok v blízkosti ostrova Korčula:

Zdroj/Foto: youtube, facebook, deposiphotos.com