Český študenti sú nadšení: Budú maturovať z Harryho Pottera či 50 odtieňov sivej!

Posledné dni prežívajú stredoškoláci naozaj krušné chvíle. Len včera zasadlo viac, ako 400 000 žiakov stredných škôl k pisomným skúškam zo Slovenčiny a dnes ich poriadne potrápila skúška z angličtiny či ostatných cudzích jazykov. Kým sa mladí slováci trápia, českí študenti jasajú!

 

České školy sa rozhodli povinné čítanie pre svojich žiakov čo možno najviac zatraktívniť a tak budú na najbližších maturitách študentov skúšať z knižných titulov, ako Pán prsteňov, Harry Potter, Hra o tróny či dokonca 50 odtieňov sivejj!

Profesori sú presvedčení, že týmto krokom vytvoria pre žiakov omnoho atraktívnejšie študijné prostredie, pričom jedným dychom dodávajú, že mnoho kníh kedysi populárnej literatúry sa tiež rokmi stali klasikou.

Odkaz českých stredných škôl je teda jasný – Tak ako sa vyvíja literatúta, tak by sa mali vyvíjať aj učebné osnovy. České školy pritom kladú dôraz na to, aby študenti skutočne čítali a aby ich príprava na literárnu časť skúšky naozaj bavila: Je to určitý fenomén doby. Když se podíváme do historie, najdeme tam knížky, které vyvolaly ve své době rozpory, a dneska je považujeme za klasickou literaturu.

Ku příkladu knihu 40 odstínu šedi si vybírá přes šedesát procent žáků, často i kluci – vyjadrila sa na margo nových učebných osnov učiteľka českého jazyka Kateřina Burgerová.

PS: O tom, že poriadnu dávku reformy by potrebovala maturita z jazyka aj u nás, svedčí aj rozhorčené vyjadrenie jednej z našich slovenčinárok!

Zdroj/Foto: ČT24, facebook, pxhere.com