Budete sa čudovať: Odkiaľ sa berie 5 najznámejších orieškov?

Blíži sa čas Vianoc, pečenia sladkých dobrôt vo forme koláčov, zákuskov či perníkov a oriešky všetkého druhu sú presne tým produktom, ktorý v našich komôrkach nesmie chýbať. Odkiaľ sa však všetky tie orechy berú? Rastú na stromoch, zo zeme či dokonca pod zemou? To všetko a ešte o niečo viac sa dozviete v našom článku!

 

Vlašské orechy, buráky, lieskovce, kokos, kešu, mandle či pistácie. Rôzdnych druhov orieškov je na svete skutočne veľa a pokiaľ vás zaujíma odkiaľ sa vlastne berú, tak bude dnešný článok to “pravé orechové” presne pre vás. Takže dámy a páni, pohodlne sa usaďte a poďme na to:

Vlašský orech:

vlassky orech

Vlašský orech

Azda najtypickejším orieškom pre Slovensko je klasický vlašský orech. Rastie na mohutných listnatých stromoch so širokým kmeňom a rozsiahlou korunou, ktoré dosahujú výšku až 20 metrov. Plod obklopuje pevná, drevnatá škrupinka pričom jeho obsah je vynikajúcou výživou pre mozog, srdce a pomáha pri liečbe depresií. Na Slovensko bol orech privezený z juho-východnej Európy približne v 15 storočí.

Lieskový oriešok:

lieskovy orech

Lieskový oriešok

Lieskový oriešok rastie na vysokom kríku či malom stromčeku zvanom Lieska obyčajná. Jedná sa o nenáročný krík, ktorého plod je zabalený do malej zvonitej čiapočky. Samotný oriešok je plný nenasýtených mastných kyselín. Obsahuje vápnik, horčík, fosfor a vitamíny B a E. Pozor: Denne by ste nemali zjesť viac, ako 20 orieškov a je nutné ich dôkladne rozhrýzť nakoľko sa veľmi zle trávia.

Burský orech – arašíd:

arasidy, burske oriesky

Burské orechy – arašídy

Bruské orechy alebo arašídy sú plodom podzemnice olejnej a jedná sa v podstate o strukovinu. Vo voľnej prírode sa nevyskytuje a je pestovaný výhradne umelo v tropických a suptropických krajinách. V surovom stave je plod prakticky nekonzumovateľný a je nutné ho najprv tepelne upraviť – najčastejšie pražením. Rastlinka má žlté kvety pričom samotný plod rastie podzemou.

Pistáciový orech:

pistacie

Pistácia

Pistácia pravá je malý strom, ktorého plody sa dajú konzumovať pražené, ale aj čerstvé. Medzi najväčších producentov patria Irán, Spojené štáty a Turecko. Strom pochádza z juho-západnej ázie a samotné plody sú plné draslíka, bielkovín a obsahujú vitamíny A, B a E.

Mandlový orech:

mandle, mandle strom

Mandlovník

Madľový strom dosratá do výšky 7 až 10 metrov pričom samotné plody sa delia na dva druhy: sladké a horké. Plod obsahuje vitmíny A, B a E, a smorejme veľké množstvo mandľovéhooleja. Strom pochádza z Indie a Severnej Afriky pričom sa jedná o jeden z najstarších stromov, ktoré ľudia dokázali domestifikovať.

Zdroj/Foto: wikipedia, wikimedia commons, depositphotos.com