Boh chaosu sa blíži k Zemi: Na jeho príchod sa pripravuje aj NASA!

Asteroid 99942 Apophis, alebo jednoducho “Boh chaosu” ako ho vedci nazvali sa blíži k Zemi, pričom jeho príchod astronómovia z NASA očakávajú už 13. apríla, roku 2029. Apophis má dĺžku cez 300 metrov (je väčší, ako Eiffelova veža) a jeho kolízia so Zemou by mala v skutku devastačné následky!

 

Apophis je vlastne akousi malou planétkou patriacej do skupiny planétok zvaných Aten, ktorých obežné dráhy sú veľmi blízke tej zemskej. Astronómovia si ho všimli už dávnejšie a prakticky okamžite dostal nálepku potencionálne nebezpečného objektu, ktorý by sa so Zemou mohol skutočne zraziť.

Náraz viac, ako 300 metrov dlhého asteroidu by pravdepodobne nemal celosvetové následky, no bezpochyby by spôsobil obrovské problémy na území minimálne jedného kontinentu.

Pôvodné výpočty dráhy asteroidu, bezprostredne po jeho objavení ukázali až 2,7% pravdepodobnosť zrážky so Zemou, čo je naoazaj nebezpečne vysoké číslo, ktoré ľudstvo nemohlo ignorovať.

boh chaosu

Vedci sa preto na Apophis zamerali omnoho detailnejšie a podrobnými výpočtami a prieskumom dráhy asteroidu nakoniec prišli k záveru, že Boh chaosu by nás mal minúť o približne 30 000 kilometrov, čo je však na medzihviezdne vzdialenosti doslova o vlások. Pre porovnanie Mesiac je od Zeme vzdialený cca 380 000 kilometrov.

Nebezpečný asteroidu bude tak veľký a bude tak blízko, že ho budeme môcť na oblohe pozorovať aj voľným okom, pričom bude omnoho viditeľnejší, ako vyčšina hviezd.

Boh chaosu –  99942 Apophis:

Zdroj/Foto: NASA, newsweek.com, pixabay.com, youtube