Autor knihy Klérofašisti tvrdí, že Kuffa je nebezpečný: Prečo sa farára boja?

Rímskokatolícky kňaz Marián Kuffa, je dobre známy pre svoju priamočiarosť a práve jeho pomerne vyhradené postoje ho neraz dostali do problémov. V minulosti ostro kritizoval novú “učebnicu” v slovenskom školstve či dokonca dosluhujúceho prezidenta Andreja Kisku, čo mu na popularite rozhodne nepridalo, no je tento inak láskavý muž naozaj hrozbou pre našu spoločnosť?

 

Marián Kuffa vybudoval uprostred polorozpadnutej fary vo východniarskej obci Žákovce azilové centrum s rozsiahlym hospodárstvom. V súčasnosti sa stará o viac, ako 300 ľudí bez domova, pričom medzi nimi nájdete vrahov, násilníkov, homosexuálov či pedofilov.

Na prvý pohľad sa teda zdá, že ide o mimoriadne láskavého človeka, ktorý podáva pomocnú ruku ľuďom v tiesni, no nájdu sa aj takí, ktorí ho považujú za hrozbu…

Je Kuffa nebezpečný?

Na otázku prečo sa stará o ľudí, ktorých počínanie tak ostro kritizuje farár vždy odpovedá rovnako: Nenávidím hriech, no milujem hriešnika. Farár Kuffa však skutočne pôsobí tak, ako keby ani nebol z našej doby. Často ostro kritizuje nemorálne správanie či prílišný liberalizmus za čo ho mnohé známe osobnosti zvyknú odsudzovať.

Miloslav Szabó z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied napísal knihu Klérofašisti o radikalizovaných slovenských kňazoch, pričom podľa jeho slov mnohí dnešní kňazi hľadajú nepriateľa v gender ideológii, liberáloch a Istanbulskom dohovore:

Keď niekto argumentuje proti liberalizmu a stavia sa do pozície martýra, ktorý sa obetuje, aby bojoval proti liberalizmu, tak sa to už ku klérofašizmu blíži. Samozrejme, nie je to to isté, ale je to nebezpečné – vyjadril sa Szabó na adresu Kuffu v rozhovore pre portál aktuality.sk

Tu sa naskytá otázka: Je skutočne nebezpečné, ak sa človek postaví proti moderným liberálnym názorom a zastáva tradične hodnoty v duchu ktorých boli Slováci vychovávaní prakticky od narodenia?

Liberálne hodnoty de facto rúcajú hodnotový a morálny rebríček, ktorý bol pre našu spoločnosť akýmsi pevným oporným bodom po celé desaťročia a vďaka ktorým v našej krajine vládol mier a pomerne slušný, usporiadaný život.

Kuffa

Pre koho je teda ich hlásanie nebezpečné? Takéto správanie bude zrejme nebezpečné len pre tých, ktorí hlásajú absolútnu anarchiu liberalizmus, ktorý prakticky nič nezakazuje a naopak dovoľuje takmer všetko… Byť tolerantný k iným, nám odlišným ľuďom je nepochybne dôležité, no liberálny prúd akoby ignoroval základ slova telerancia.

Tolerancia v preklade znamená znášanie aj takých vecí, ktoré sa človeku nepáčia. To že je človek tolerantný však neznamená, že bude sebe neprirodzené názory oslavovať či podporovať.

Marián Kuffa – farnosť v Žákovciach:


Zdroj/Foto: KULTmagazin.sk, youtube, akutality.sk