Aké maskáče môžete a aké naopak nesmiete nosiť? Hrozí vám pokuta až 500€!

Na ministerstve obrany je v posledných mesiacoh mimoriadne rušno. V súvislosti s destabilnou politickou situáciou na Ukrajine začala byť aj na Slovensku aktuálna otázka povinnej vojenskej služby a nedávno dokonca občanov SR informovalo o tom za akých okolností by museli – hoci aj nedobrovoľne – nastúpiť do armády!

 

Okrem iného je najnovšie na pretrase aj otázka zákazu zneužívania vojenských uniforiem, pričom v súvislosti s touto témou je pripravovaný aj nový zákon. Podľa slov ministra obrany Petra Gajdoša, je totiž vojenská uniforma určená výlučne príslušníkom ozbrojených síl SR, pričom za zneužívania vojenskej uniformy môžete dostať pokutu až do výšky 500 eur.

Aký typ maskáčového oblečenia si teda môžete a aký naopak nesmiete obliecť. Pred pár hodinami na túto tému vydalo ministerstvo obrany Slovenskej republiky vyhlásenie spolu s obrazovými vzormi podľa ktorých sa môžete riadiť.

Oficiálne vyhlásenie Ministerstva obrany SR:

Vzhľadom na narastajúci počet otázok k téme zákazu zneužívania vojenských uniforiem sme pre Vás pripravili stručný „manuál“, z ktorého je jasné, čo je povolené a čo nie.

V prípade schválenia zákona bude zakázané nosenie uniformy so súčasnou potlačou (vzor 2007 DP-LES), ako aj akejkoľvek jej časti samostatne, a to aj v prípade odstránenia štátneho znaku, či špecifických znakov.

Nezakazuje však nosenie neaktuálnych uniforiem, resp. oblečenia bežne dostupného napríklad v army shopoch. Oblečenie tohto typu môže byť označené štátnym znakom, no zároveň nemôže byť označené špecifickými znakmi vojenskej rovnošaty vyvolávajúcimi dojem, že ide o príslušníka Ozbrojených síl SR.

Špecifickými znakmi vojenskej rovnošaty sú:

  • odznak na čiapke so štátnym znakom
  • rukávové znaky
  •  rozlišovacie označenie vojenských útvarov
  • rozlišovacie znaky používané výhradne v Ozbrojených silách SR
  • hodnostné označenie
  • rovnošatové gombíky so symbolmi Ozbrojených síl SR

Na uvedených obrázkoch znázorňujeme špecifické znaky vojenských rovnošiat a zároveň prikladáme neaktuálnu uniformu so štátnym znakom, ktorú je v danej podobe možné nosiť bez postihu:

Zdroj/Foto: Ministerstvo obrany SR, facebook, depositphotos.com