Ak bude na Slovensku vojna, mladí chlapi musia narukovať: A to aj bez vojenskej služby!

V súvislosti s destabilnou politickou situáciou a vyhlasením stanného práva na Ukrajine čoraz viac aj na Slovensku rezonuje otázka povinnej vojenskej služby a brannej povinosti. Nedávno minister obrany Peter Gajdoš dokonca vyhlásil, že obonovenie povinnje vojenskej služby vôbec nie je vylúčené a tak by sa  pokojne mohlo stať, že sa vo vojenských kasárniach ocitnú tisíce mladých Slovákov!

 

Veľa mladých Slovákov pritom ani len netuší, že pokiaľ by sa naša krajina skutočne ocitla v stave priameho ohrozenia, tak budú musieť narukovať! Slovenská republika totiž prijala ešte 8. novembra 2005 zákon, podľa ktorého v  čase vojny alebo vojnového stavu budú muži vo veku od 19 do 45 rokov (v prípade vyšších hodností do 55 rokov) povinní podrobiť sa odvodu a nastúpiť do armády.

Kedy Slovensko zavedie povinnú, vojenskú službu?

Rezort obrany je pripravený a otvorený celospoločenskej diskusii na tému opätovného zavedenia povinnej vojenskej služby. Pripomíname však, že branná povinnosť nebola nikdy zrušená, a to, akým spôsobom je a bude do budúcnosti napĺňaná, by malo byť predmetom celospoločenskej a hlavne odbornej diskusie – vajdrila sa na margo problematicky hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková.

V súčasnosti je aj podľa ministerstva obrany prehľad “brancov” v žalostnom stave a SR nemá k dispozícií ani len približný odhad toho, v akom stave sú ľudia na ktorých sa branná povinosť vzťahuje. Tento stav má samozrejme veľmi neatívny vplyv na tvorbu aktívnych, vojenských záloh.

Mladí ľudia nemajú o vojenčinu záujem:

Ak môžeme veriť vyjadreniam mladých ľudí na sociálnych sieťach, potom je jasné, že mladí Slováci nemajú o vojenčinu žiaden záujem. Väčšina mladých Slovákov nie je patrioticky naladená, neuznáva vojenské autority a nemá žiaden záujem brániť svoju vlasť.

Naopak, podľa prieskumov si väčšina mladých chce užívať života, cestovať a venovať sa svojim koníčkom. Nechápu, prečo by mali plniť príkazy či venovať sa niečomu, čo ich nebaví…

Podľa vyjadrení ministra Gajdoša nie je záujem nielen o aktívne zálohy, ale o vojenčinu ako takú. Ministerstvo sa tento stav snaží zvrátiť za pomoci zvýšenia platov pre profesionálnych vojakov, ktoré by v roku 2020 mali narásť až o 40 %.

Propagačné video Ministerstva obrany Slovenskej republiky:

Zdroj/Foto: MO SR, wikipedia, gov.sk, zakonypreludi.sk, refresher.sk, youtube, depositphotos.com