10 fotiek pacientov pred a po lobotómii: Operácia z nich urobila domáce zvieratká…

Lobotómia bola v 20. storočí súčasťou tzv. psychiatrickej chirurgie, pričom sa jedná o invazívny zákrok priamo do mozgu človeka. Portugalský neurológ Egas Moniz (celým menom António Caetano de Abreu Freire Egas Moniz) získal za jej objav roku 1949 Nobelovu cenu a hoci to znie neuveriteľne, metóda bola v prvej polovici 20. storočia rozšírená prakticky do celého sveta!

 

Psychiatrickým pacientom, ktorí trpeli ťažkou schizofréniou, mentálnou retardáciou, mimoriadnou agresivitou či depresiami lekári zavádzali do mozgu špeciálny nástroj, ktorým mechanicky prerezali spojenia medzi čelnou kôrou mozgu a limbickým systémom v centrálnej nervovej sústave.

Pacienti, ktorí zákrok podstúpili neraz umierali priamo na operačných stoloch a jeho výsledok nebol nijako garantovaný. Mnoho z nich stratilo schopnosť rozprávať, stali sa dezorientovanými či po zbytok života strávili v čiste vegetatívnom stave. Lobotómia sa tak dodnes považuje za  neuveriteľne kontroverzný liečebný postup s veľmi neistým výsledkom.

Na jednej strane v časoch, kedy neexistovali žiadne účinné psychofarmaká mnohým pacientom pomohla a ich psychotické bludy nadobro ustúpili, no na strane druhej, túto metódu sprevádzala celá plejáda pooperačných problémov. Pri veľkom množstve pacientov sa vytratil charakter pôvodnej osobnosti, trpeli tupou eufóriou či naopak, stratili vôľu žiť.

Zaujímavým zmapovaním psychiatrického oddelenia na ktorom sa lobotómia vykonávala sa stala kniha či rovnomenný film “Prelet nad kukučím hniezdom” a ak vás táto téma zaujíma, rozhodne vám ich odporúčame.

– Sledujte KULTmagazin aj na Instagrame  –

lobotomia

Egas Moniz

Lobotómia – priebeh operácie:

Prvá lobotómia bola uskutočnená na šimpanzej samičke menom Becky, roku 1935. Becky sa vyznačovala „zlými“ vlastnosťami a mimoriadnou  agresivitou. Opici pri operácii odstrihli vlákna spájajúce čelné laloky s limbickým systémom a po prebudení sa Becky zmenila na nepoznanie. Bola z nej absolútne pokojná a poslušná samička.

Po tomto úspechu napadlo portugalskému neurológovi Egasovi Monizovi spraviť podobný zákrok na ľuďoch a teda liečiť úzkostné stavy chirurgicky. Zákrok si následne razil cestu ďalej, pričom v USA bol v 50. rokoch jeho popularizátorom doktor Walter Freeman, ktorý sa do lebky dostával cez očné jamky a špeciálnym vrtákom krútil, kým neprerezal spojenia medzi čelným lalokom a ostatným mozgom.

– Sledujte KULTmagazin aj na Instagrame  –

Walter Freeman lobotomia

Walter Freeman – na ľavo

Freeman robil zákrok bez sterilizácie nástrojov a dokonca obiehal krajinu v dodávke pomenovanej Lobotomobil. Zákroky často vykonával v  motelových izbách, pričom poslednú operáciu zrealizoval v roku 1967.

Mnohých pacientov si aj fotil, a tak sa dnes, spoločne s nami môžete pozrieť na to, ako vyzerali pacienti pred a po zákroku. Do pozornosti dávame aj jeho osobné poznámky, ktoré nájdete priložené pri niektorých fotografiách.

Walter Freeman – pacienti pred a po lobotómii:

lobotomia

Pacient predtým násilný teraz už dva roky umiernený. (a) pred lobotomiou, (b) po lobotomii

co je lobotomia

Pred operáciou depresie pretrvávali 4 roky s nepretržitými sťažnosťami na bolesť oka. Rok po operácií je pacientka bezstarostná a euforická, síce podliehala krčovitým záchvatom, ale nesťažovala sa.

lobotomia nasledky

Zmena osobnosti, ktorá bola typická po prefrontálnej lobotómii. Na obrázku je znázornený pacient pred operáciou (vľavo) a sedem mesiacov po operácií (vpravo). Rok 1950.

lobotomia vyznam

Pacient , vek 49, (a) pred lobotómiou, (b) rok po operácií.

lobotomia postup

September, 1946. Pacient je rehabilitovaný, zamestnaný a navštevuje večernú školu.

lobotomia dnes

V niektorých prípadoch, najlepšie čo môže byť pre rodinu, je zmeniť pacienta a vrátiť ho rodine ako neškodne domáce zvieratko. Jednoduchý pacient trpiaci schizofreniou. (a) pred lobotómiou, (b) rok po lobotómií.

lobotomia co to je

Neúspešná operácia pôvodnou technikou od Moniza. (a) šesť mesiacov po operácií, krátko pred opätovným zhoršením. (b) päť mesiacov neskôr.

lobotomia film

November, 1948., 8 dní po lobotómií. Pacientke sa darilo dobre nasledujúcich 6 mesiacov.

lobotomia vyznam

Osem ročný chlapec trpel schizofréniou. Chlapec musel byť držaný v klietke, kvôli násilnému správaniu (a) pred zákrokom. (b) rok po zákroku už chlapec nebol nebezpečný pre okolie.

Zdroj/Foto: wikipedia, boredpanda